Vaše čokoládové objednávky odesíláme i během léta. S ohledem na počasí může dojít k 1-2 dnům zdržení. Pokud spěcháte, dejte nám vědět a domluvíme se. Přejeme vám krásné letní dny!

Mezinárodní den čokolády

Jak oslavit Mezinárodní den čokolády? Ochutnejte pravou poctivou čokoládu vyrobenou metodou bean to bar.

2 položek celkem

Cena

139149
1139149
Čokoláda madagaskar s českými borůvkami
Bestseller
124,11 Kč bez DPH
139 Kč

Mléčná čokoláda je vyrobena z organických kakaových bobů z Madagaskaru. Tyto boby chutnají po ovoci a my jsme k nim ještě přidaly borůvky z českých lesů. Všechny...

185
sametova na eshop s medajli
Bestseller
133,04 Kč bez DPH
149 Kč

Tmavá čokoláda 65% z bio kakaových bobů z Tanzanie je ručně zdobena bílou čokoládou s českými šípky. Čokoládu se šípky jsme původně vymysleli k výročí listopadové revoluce. Měla...

101

Mezinárodní den čokolády: Oslavte tento svátek s pravou čokoládou

Mezinárodní den čokolády

Mezinárodní den čokolády se slaví 13. září.  Mezinárodním dnem čokolády se slaví v den narození slavného spisovatele Roalda Dahla, který miloval čokoládu a zapsal ji do světové literatury svou slavnou knihou Karlík a továrna na čokoládu. Slaví se od roku 2009.

Slavení tohoto dne je příležitostí nejen k degustaci čokolády, ale také k objevování nových chutí a receptů. Je to den, kdy se můžeme zastavit a přemýšlet o historii čokolády a o cestě, kterou ušla od starověkých civilizací Ameriky, kdy se čokoláda konzumovala hlavně ve formě nápoje, až po dnešek. Já si vždy vzpomenu na farmáře a kooperativy. Bez jejich péče o kakaové boby by žádná skvělá čokoláda nevznikla. 

Světový den čokolády

Světový den čokolády, který připadá na 7. července, má poněkud jiný původ. Tento den je spojován s datem, kdy se čokoláda poprvé dostala do Evropy v 16. století. Světový den čokolády je příležitostí oslavit čokoládu a její globální odkaz. Lidé na celém světě tento den oslavují různými způsoby, od čokoládových festivalů a veletrhů až po degustace a vzdělávací akce zaměřené na historii a výrobu čokolády.

Oba tyto dny zdůrazňují důležitost čokolády v našich životech a kulturách. V některých kulturách  kakaové boby v minulosti sloužily i jako měna.

A věděli jste o čokoládě i toto?

Výroba čokolády a proces od kakaových bobů k tabulce

Výroba čokolády je složitý proces, který začíná pěstováním kakaa na plantážích. Plody kakaovníku jsou sklizeny a kakaové boby (což jsou vlastně semínka) jsou fermentovány a sušeny.  Kakaové boby následně putují k výrobcům a velkovýrobcům čokolády. A proč je nejlepší čokoláda bean to bar? Protože od začátku do konce vzniká u jednoho výrobce, který má celý proces pod kontrolou.

Zdravotní přínosy čokolády

Čokoláda obsahuje některé látky, které prospěšné pro naše zdraví. Kvalitní tmavá čokoláda je bohatá na flavonoidy, což jsou antioxidanty a mohou pomoci snížit riziko srdečních chorob. Dále čokoláda může podporovat dobrou náladu, zlepšovat kognitivní funkce a snižovat stres.

Jak správně degustovat čokoládu

Degustace čokolády je skutečným uměním. Správný způsob degustace zahrnuje všechny smysly. Pozorujeme vzhled čokolády, povoníme si k ní, posloucháme křupnutí při odlomení kousku a pak vnímáme její chuť a texturu. Různé druhy bean to bar čokolád se liší chuťovými tóny a degustace nám umožňuje objevovat tyto rozdíly.

Farmáři

Kromě oslavy čokolády tyto dny také připomínají potřebu udržitelné pěstování a spravedlivého obchodu s kakaovými boby. Ochrana práv pěstitelů kakaa a boj proti dětské práci v kakaovém průmyslu jsou důležitými tématy, o kterých by se mělo mluvit. Můžete podpořit iniciativy, které zlepšují životní podmínky pěstitelů kakaa a jejich rodin. Zároveň je to příležitost vychutnat si čokoládu, která byla vyrobena eticky a udržitelně a na kterou byly použity kakaové boby z transparentních zdrojů.

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.